Chirurgická oceľ

 

Vzhľad podobný šperkom z platiny a krásna cenová dostupnosť robí zo šperkov z chirurgickej ocele nespochybniteľný trend poslednej doby. Chirurgická oceľ je extrémne odolná a tiež relatívne ľahká, takže je veľmi pohodlná a môžete ju bez problémov nosiť denne.

 

Prečo si zvoliť šperky z chirurgickej ocele?

  • Je vysoko odolná proti opotrebovaniu
  • Cenová dostupnosť
  • Krásny vzhľad
  • Chirurgická oceľ je 100% recyklovateľ

 

Alergia na šperky

Symptómy alergie pri nosení šperkov sú bežné, ale často zle diagnostikované, keďže v drvivej väčšine prípadov, je látkou, spôsobujúcu alergiu, nikel, nie samotné striebro. S meďou je nikel pridávaný prímesou, ktorá spevňuje striebro a vďaka tejto prímesi sa z neho dajú formovať šperky.

Podľa štatistík trpí alergiou na nikel každý siedmy človek, avšak aj tejto alergii sa dá predchádzať. Hlavným omylom je upratovanie a umývanie bez toho, aby ste si zložili svoje šperky, predovšetkým prstene, pod ktorými môžu uviaznuť zvyšky mydla a čistiacich prostriedkov, ktoré rozpúšťajú ochrannú vrstvu pokožky a nikel tak pôsobí na nechránenú kožu. Rovnaký efekt má potenie, preto by ste nemali zabúdať svoje šperky dávať dole pred fyzickou záťažou.

Je dôležité si vyberať šperky označené výhradne symbolom 925, ku ktorého tvrdenie nie je používaný nikel. Bezpečné sú potom tiež rhodiované šperky, ktoré sú odolnejšie proti oderu, avšak je nutné brať do úvahy, že aj vrstva ródia sa časom môže opotrebovať, preto je čas od času potrebné šperk prekontrolovať, prípadne znovu potiahnuť v klenotníctve. Pre alergikov je vhodná aj chirurgická oceľ, ktorá je hypoalergénna.

Na chirurgickú oceľ nie sú prakticky žiadne alergické reakcie - ak sa alergia objaví, ide skôr o alergiu na ošetrujúce mastičky, či šperk tlačí na miesto vpichu, neuvoľňuje žiadne niklové soli, či minimálne - samotná chirurgická oceľ síce určité množstvo niklu obsahuje, ale leštením vzniká na povrchu vrstva, ktorá uvoľňovaniu niklu zabraňuje. Napriek tomu sa veľmi výnimočne nájdu jedinci trpiaci alergiou na nikel (približne 10 % populácie).

 

Starostlivosť o šperky z chirurgickej ocele

  • Šperky uchovávajte v suchu
  • Šperky by nemali prísť do styku s chemickými prostriedkami
  • Uchovávajte šperky v šperkovnici, najlepšie každý kus oddelene
  • Šperky s kamienkami by nemali prísť do kontaktu s vodou

 

Čistenie šperkov z chirurgickej ocele

Čistenie tohto druhu šperkov je veľmi jednoduché. Postačí vám čistá voda a trochu klasického čistiaceho prostriedku na odstránenie mastnoty. Dajte však pozor na šperky so zasadenými kameňmi, s týmito šperkami musíte zachádzať opatrnejšie.