Striebro

 

Chemická značka Ag, latinsky Argentum. Jedná sa o jeden z najkrajších prírodných kovov a je ľuďom známy už od staroveku. Jeho využitie významne zasahuje do rôznych odvetví priemyslu, najviac však do toho šperkárskeho.

 

Striebro v šperkárstve

Striebro je pre šperkárstvo veľmi vhodný kov pre svoju kvalitu, kujnosť, lesk a predovšetkým je veľmi dobre cenovo dostupné. V poslednej dobe patria strieborné šperky k nevyhnutným módnym doplnkom, ktoré by vám rozhodne nemali chýbať.

 

Alergia na šperky

Symptómy alergie pri nosení šperkov sú bežné, ale často zle diagnostikované, keďže v drvivej väčšine prípadov, je látkou, spôsobujúcu alergiu, nikel, nie samotné striebro. S meďou je nikel pridávaný prímesou, ktorá spevňuje striebro a vďaka tejto prímesi sa z neho dajú formovať šperky.

Podľa štatistík trpí alergiou na nikel každý siedmy človek, avšak aj tejto alergii sa dá predchádzať. Hlavným omylom je upratovanie a umývanie bez toho, aby ste si zložili svoje šperky, predovšetkým prstene, pod ktorými môžu uviaznuť zvyšky mydla a čistiacich prostriedkov, ktoré rozpúšťajú ochrannú vrstvu pokožky a nikel tak pôsobí na nechránenú kožu. Rovnaký efekt má potenie, preto by ste nemali zabúdať svoje šperky dávať dole pred fyzickou záťažou.

Je dôležité si vyberať šperky označené výhradne symbolom 925, ku ktorého tvrdenie nie je používaný nikel. Bezpečné sú potom tiež rhodiované šperky, ktoré sú odolnejšie proti oderu, avšak je nutné brať do úvahy, že aj vrstva ródia sa časom môže opotrebovať, preto je čas od času potrebné šperk prekontrolovať, prípadne znovu potiahnuť v klenotníctve. Pre alergikov je vhodná aj chirurgická oceľ, ktorá je hypoalergénna.

 

Starostlivosť o strieborné šperky

Striebro je prírodný materiál, takže môže dôjsť k sčerneniu alebo zmatneniu strieborného povrchu, rozhodne to ale neznamená, že by bol materiál nekvalitný. Môže za to prírodný proces oxidácie. Pokiaľ patríte k tým, ktorí si chcú zachovať svoje šperky žiarivo krásne, ponúkame vám pár užitočných rád, ako na to.

  • Šperky uchovávajte v suchom a temnom prostredí, najlepšie v šperkovnici, ale dajte pozor aby boli šperky od seba oddelené a nedochádzalo medzi nimi ku kontaktu, mohlo by tak dôjsť k povrchovému poškodeniu.
  • Strieborným šperkom veľmi škodí pot, preto odporúčame vaše strieborné šperky pred väčšou fyzickou záťažou zložiť.
  • Ďalšie aktivity, pri ktorých je lepšie vaše šperky odložiť- opaľovanie, kúpanie sa vo vode obsahujúcej chlór, práca s chemikáliami či saponátmi, záhradníčenie.
  • Pokiaľ máte strieborné šperky so zasadenými kameňmi, mali by ste ich vyvarovať styku s akoukoľvek kozmetikou ako sú parfumy, make-up, telové mlieka a tiež styku s morskou vodou.
  • Pokiaľ nosíte kruhové náušnice alebo náušnice väčších rozmerov, rozhodne si ich zložte pred spaním, vyhnete sa tak ich poškodeniu alebo nepríjemnému zraneniu.

 

Čistenie strieborných šperkov

Ukážeme vám pár jednoduchých spôsobov ako si svoje šperky krásne vyčistiť a vrátiť im pôvodný lesk.

  • Najobľúbenejší spôsob čistenia je pomocou Ag roztoku, ktorý sa dá kúpiť v drogérii.
  • Veľmi účinný čistiaci prostriedok je tiež špeciálna čistiaca handrička, ktorú si môžete zakúpiť tu..
  • Existujú tiež spôsoby čistenia šperkov pomocou zmesi vody a jedlej sódy, popolu alebo napríklad pomocou zubnej pasty. (tieto spôsoby však neodporúčame).
  • Svoje šperky si tiež môžete nechať vyčistiť v zlatníctve.

 

Povrchové úpravy striebra

1) E-pokrytie

Touto úpravou sa nanáša ochranný povlak na šperk pomocou elektrického prúdu. Ochranná vrstva organického laku poskytuje striebru ochranu proti poškriabaniu a zvyšuje životnosť lesku a zároveň ponecháva striebru jeho prirodzenú krásu.

2) Rhódiovanie

Jedná sa o povrchové pokovovanie. Úprava prebieha tak, že sa na predmet nanesie tenká vrstva ródia. Ródiovaním získajú šperky väčší lesk, vyššiu odolnosť, sú chránené pred oxidáciou a predovšetkým sa predĺži ich životnosť. Ródium je veľmi lesklý biely tvrdý a nealergénny kov. Zriedka sa tiež využíva k samotnej výrobe šperkov.

3) Oxidácia

Oxidácia spôsobuje, že strieborné šperky získavajú sivý až načernalý vzhľad.

4) Zlátenie, striebrenie, ružové zlátenie

Tieto povrchové úpravy šperkov predstavujú nanášanie vrstiev zliatin, zlata alebo striebra na šperky pre väčší lesk, odolnosť a estetickosť.

 

Čo je to punc a čo znamenajú značky s ním spojené

Puncová značka vás informuje o rýdzosti kovu a o tom, či bol skontrolovaný štátnym puncovým úradom, túto malú značku môžete nájsť na svojom šperku. Vďaka puncovej značke môžete mať istotu, že šperk je skutočne z takého materiálu, ako udáva predajca.

Puncové značky vydáva štátny orgán - puncový úrad. Jeho úlohou je vykonávať puncovú kontrolu a overovať rýdzosť výrobku pomocou chemických analýz a iných špecifických testovaní, vykonávať puncovú inšpekciu atď.

RUSSO.sk môžete nájsť ako registrovanú spoločnosť na na tomto odkaze, stačí, keď zadáte meno alebo IČO spoločnosti.

 

Štátne puncovné značky

Tieto značky sú najdôležitejšie, pretože presne udávajú o aký kov sa jedná a aká je jeho rýdzosť.

znacky-svk

 

Rýdzostné značky

Tieto značky vás informujú o obsahu drahého kovu v predmete. Rýdzosť sa vyjadruje v tisícinách (1/1000). Pri strieborných šperkoch sa najčastejšie stretnete s označením 925/1000 alebo sterlingové striebro, táto zliatina obsahuje 92,5% rýdzeho striebra a ostatných 7,5% obsahu tvoria iné kovy, najčastejšie meď. Zliatiny s vyšším obsahom rýdzeho striebra sa už nehodia pre výrobu šperku kvôli vysokej mäkkosti.

 

Zodpovednostné značky

Toto označenie prideľuje puncový úrad každej registrovanej spoločnosti. Táto značka vás informuje o tom, že šperk bol vyrobený v zahraničí alebo dovezený, ale zodpovednosť zaň preberá predávajúca spoločnosť. Takmer vždy sa zodpovednostné značky vyznačujú dvomi alebo tromi písmenami, často sú to práve iniciály spoločnosti. Zodpovednostná značka spoločnosti Russo s.r.o. je RUS.