Typy zapínania náušníc

 

Existuje celá rada spôsobov, ako šperk uchytiť v ušnom lalôčiku. Niektoré zapínania sú bezpečnejšie, s inými sa zas ľahšie manipuluje. V nasledujúcich riadkoch sa vám pokúsime predstaviť najbežnejšie a najpoužívanejšie druhy uzáverov na náušnice.

 

Puzeta

Vďaka jednoduchosti zapínania patrí puzeta k vašim najobľúbenejším typom zapínania. Puzety používame najmä u menších náušníc. Princíp zapínania spočíva v tom, že na driek náušnice, ktorý sa pretiahne dierkou v uchu sa zozadu nasunie puzeta. Avšak táto elegantná jednoduchosť so sebou prináša aj isté riziko v podobe straty malej časti (puzety).

 

Klasické kruhy

Najčastejšie sa kruhové náušnice zatvárajú nasunutím tenkej tyčky do protiľahlej trubičky.

 

Francúzsky zámok

Menej používaný spôsob zapínania kruhových náušníc, princíp Francúzskeho zámku, spočíva v zacvaknutí tyčinky do protiľahlého žliabku.

 

Afro háčik

Jednoduchosť a krása. Dve hlavné vlastnosti Afrických háčikov, avšak nezabudnite si ich pred spaním zložiť, môžu byť nebezpečné.

 

Kĺbové zapínanie

Viac námahy pri zapínaní, zato osvedčená spoľahlivosť. Kĺbové zapínanie je používané predovšetkým na menších kruhových náušniciach.

 

Zaklapávacie zapínanie

Vypadnutiu náušnice bráni mechanická klipsa, toto zapínanie je jedno z najkvalitnejších, vyhovuje viac väčším náušniciam.

 

Šrúbky

Tento druh zapínania sa veľmi podobá tomu puzetovému, ale s rozdielom, že u toho šrúbkového sú na drieku náušnice závity. Nasadzovanie náušnice je síce pomalšie, ale rozhodne by nemalo hroziť vypadnutie náušnice.

 

Klenotnícka klipsa

Menej častý druh zapínania. Vhodný pre ťažšie náušnice. Mechanizmus zapínania funguje tak, že driek, ktorý sa prevlečie ušnou dierkou sa následne zaistí klapkou.